شبیخون فرهنگی چیست؟    

معنا و مفهوم تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی،ناتوی فرهنگی،تهدید نرم و جنگ نرم

 

                                                       تا به حال این عبارات را زیاد شنیده ایم:

                               تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی،ناتوی فرهنگی،تهدید نرم و جنگ نرم

اما چقدر معنا و مفهوم آنها را می دانیم؟

           تهدید یعنی هر مساله و موضوعی که امنیت یک ملت را به خطر بیندازد . یعنی هر ملتی به خاطر آن موضوع دچار ناامنی شده و احساس خطر نماید . حال این مساله گاهی یک تهدید نظامی است یعنی دشمن از طریق حمله نظامی مانند بمباران و یا وارد کردن نیروهای نظامی ، خاک یک کشور را مورد تهدید قرار می دهد ؛ ساختمان ها ویران شده و انسان ها کشته و مجروح می شوند که این نوع تهدید را تهدید سخت می نامند .

           گاهی دشمن یک کشور را در محاصره و تحریم اقتصادی قرار می دهد و از طرفی عملیات خرابکارانه در یک کشور انجام می دهد و در سازمان های بین المللی به دنبال محکومیت آن کشور است و یا توسط نیروهایش کشور را محاصره می کند که به این نوع از تهدید ، تهدید نیمه سخت می گویند .

           زمانی هم دشمن برای تسلیم شدن یک ملت به باورها و اعتقادات یک ملت حمله می کند یعنی همان تفکراتی که منجر به مقاومت آنان شده است . این نوع را تهدید نرم می نامند .

          بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، دشمنان که جای پای خود را در منطقه خاورمیانه از دست داده بودند برای مقابله با ملت ایران در همان اوایل پیروزی انقلاب برای تسلیم شدن ملت ایران دست به هر سه نوع تهدید زدند . تحریک قومیت ها ، تجهیز ضد انقلاب ، طراحی کودتا ، ترور مسئولین ارشد نظام و درنهایت تشویف و حمایت از صدام .

         برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ، اما به لطف خدا موفق نشدند . ملت ایران دفاع مقدس را پشت سر گذاشت و دشمن از برخورد سخت با ما نامید شد . مقام معظم رهبری از سال 69 استراتژی دشمن در مواجه با جمهوری اسلامی را بیان کردند :

1- تهاجم فرهنگی : یعنی برنامه ریزی برای حمله به باورها و اعتقادات و ارزش های یک ملت .

2- شبیخون فرهنگی : یعنی تهاجمی که شما اصلا متوجه آن نباشید و به یکباره در غفلت کامل و به شکلی ناجوانمردانه توسط دشمن مورد هجوم قرار گیرد . در این مرحله ممکن است قتل عام فرهنگی رخ دهد .

3- ناتوی فرهنگی : این واژه برگرفته از اصطلاح نظامی آن است که معروف است به پیمان آتلانتیک شمالی . کشورهای غربی در مقابل شوروی سابق پیمان نظامی را امضاء کردند که هرکدام از کشورها مورد تهاجم قرار گرفتند همه آنها دفاع نمایند . مقام معظم رهبری معتقدند " این کشور در  مسائل فرهنگی هم یک اتحادی علیه فرهنگ های دیگر تشکیل داده اند .

4- تهدید نرم : این اصطلاح توسط مقام معظم رهبری به کار برده شد که دشمن پس از ناامیدی از تهدید سخت و نظامی ، امروز به تهدید نرم روی آورده است . شاید بشود گفت که تهدید نرم مرحله غلیظ تر از تهاجم فرهنگی است که امنیت ما را به خطر انداخته است .

5- جنگ نرم : واژه جنگ معمولا به آخرین مرحله دشمنی گفته می شود که دو طرف درگیر شده باشند و تلفات جانی و مالی و ... داشته باشند . مقام معظم رهبری در قضایای پس از انتخابات مفهوم جنگ نرم را به کار بردند . جنگ نرم کشته دارد و مجروح می گیرد . جانباز هم دارد و عده ای هم اسیر دشمن می شوند . یک جنگ واقعی است ولی خونی دیده نمی شود .

           آنچه در این نبرد مهم است این است که برای دلسوزان نظام یقین حاصل شود که ما در این جنگ قرار گرفته ایم . نکته دیگر اینکه ابزار متناسب این جنگ را آماده نماییم که بنابر گفته مقام معظم رهبری بهترین دفاع در این صحنه افزایش بصیرت است . یعنی دشمن را خوب شناختن و بعد راههای نفوذ دشمن و ابزارها و اهداف دشمن و خط خودی را به خوبی شناسایی کنیم . باید  خودی و غیر خودی ها و جبهه حق و باطل را بشناسیم و پا به پای رهبری حرکت کنیم . ان شاء ا...